Війна не знищила “чорний” експорт-імпорт, а лише переформатувала напрямки контрабанди – економіст

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Війна не знищила “чорний” експорт-імпорт, а лише переформатувала напрямки контрабанди – економіст © echosystem/pixabay.com
“Чорний ринок” адаптувався до змін, про що говорить об'єктивна оцінка показників на митниці

Широкомасштабне вторгнення і початок війни не скоротив рівень контрабандних потоків, а лише трансформував тіньовий ринок. Офіційні заяви про структурні зміни у напрямку легалізації митних платежів та їх зростання слід оцінювати критично, особливо якщо брати до уваги об'єктивний аналіз ситуації. Про це говорить в статті “Три роки без контрабандистів та обіцяні триста мільярдів у бюджет. Чи стала митниця годувальницею бюджету?” економіст, фінансовий аналітик Олексій Кущ.

“У реальному вимірі, з урахуванням інфляції та девальвації, держава так і не дочекалась обіцяних 100 млрд грн, натомість, цілком імовірно, втратила нові 50 млрд грн… Номінальне зростання показників митних надходжень відповідає лише динаміці інфляції та девальвації гривні і майже не охоплює реальних резервів збільшення митних платежів”, – говорить автор.

На думку експерта, війна не змінила ринок “тіньового” експорту та імпорту товарів, а тільки переформатувала напрямки контрабанди. “Були – Туреччина і РФ із Сьомим кілометром та Барабашово, стали – Польща та захід країни”, – пише Олексій Кущ.

Для уникнення проблем з пошуком реальних обсягів контрабанди, достатньо провести звичайну аналітичну роботу, наприклад за допомогою порівняння дзеркальних статистичних даних української митниці з показниками митниць країн, які є торговельними партнерами. Те що така порівняльна оцінка не налагоджена говорить про те, що поки що об'єктивної оцінки митних платежів до цього часу не впровадили.

Цей спосіб є найдешевшим і водночас найдієвішим для боротьби з контрабандою, говорить експерт.

На думку автора допоможе позбавитись “чорного ринку” унормування та методологічне співставлення оцінки міжнародних товарних потоків методом платіжного балансу національного банку і за оціночними моделями державної статистики і митниці.

“Митниця має створювати перешкоди контрабанді, а не реальному бізнесу, для якого вона виконуватиме роль сервісної служби, а не “терміналу на поповнення” особистих статків митників. Наразі вся санкційна історія перетворилася просто на переформатування переліку людей, які “доглядають” за митницею. Із відповідним переспрямуванням митних потоків”, – зазначає експерт.

Водночас в Україні почали складати новий Митний кодекс, який має бути синхронізованим з нормами Митного кодексу ЄС щодо регуляції всіх експортно-імпортних процедур в Україні. Цим проєктом опікується керівництво Мінфіну та Держмитслужби.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі